דף הביתעיצוב תאורה

עיצוב תאורה

עיצוב תאורה

 

עיצוב תאורה

כבר בשלבים המוקדמים, מיד עם השלמת התכנית האדריכלית, יש לתת את הדעת על עיצוב תאורה, המהווה
מרכיב מהותי מאד בחיינו. תאורה מאוזנת שאינה חזקה מדי או חלשה מדי, יכולה לתרום לתחושת הערנות והנמרצות, במיוחד עבור אלו שנמצאים בבית שעות רבות או אף עובדים ממנו.

חשיבות עיצוב התאורה ותכנונה עמדו לנגד עיני במהלך כל שנות עבודתי, ולאחרונה אף התמחיתי בתחום והשלמתי לימודי "עיצוב תאורה אדריכלי" באוניברסיטת בר אילן.

תאורת המבנה מושפעת משני גורמים עיקריים : תאורה טבעית בשעות היום ותאורה מלאכותית בשעות החושך ובימים מעוננים

התאורה הטבעית מושפעת כמובן מהרהיטים השונים בבית, אך גם מהזווית אליה פונים החלונות, כמו גם המיקום שלהם. למעשה, בתחום העיצוב ואדריכלות הפנים קיימת תורה שלמה העוסקת בבניה והתאמה של חללים ומבנים הידועים בתוך Skylight , דרכם יכול האור הטבעי להיכנס. בניגוד למה שניתן לחשוב, לא חייבים להיות בעלי פנטהאוז או בית גדול במיוחד על מנת ליהנות מהם. לדוגמה, חלק מאותם מבני Skylight הם למעשה כיפות קעורות הבולטות מגג המבנה. עם זאת, חשוב מאוד לערב אדריכל המתמחה בעיצוב תאורה כבר בשלבי התכנון הראשוניים של הבית.

 

תאורה מלאכותית ותאורה בגבס

מלבד גופי תאורה גלויים, תאורה מלאכותית עשויה לכלול גם הטמעה של גופי תאורה בגבס באופן מסווה מן העין , כשכל גופי התאורה, בין אם גלויים ובין אם מסווים, צריכים להיות ירוקים וחסכוניים בחשמל. לכן בדרך כלל מתכננים את מערך התאורה כבר בשלב התכנון המוקדם של הבנייה, כולל הזנה של מספיק נקודות חשמל בתשתית. למרות החיסכון האנרגטי, יש לדעת כי גופי תאורה מודרניים מסוגלים ליצור אפקטים מרהיבים של משחקי אור וצל במבחר גוונים ואף ליצור פסי תאורה ממוקדים באמצעות שילובם בתוך גומחות צרות. יש אף כאלו שמשתמשים בגופי תאורה דקורטיביים ומרהיבי עין שעד כה היו שמורים בעיקר למסעדות או משרדים גדולים.

 

בסופו של דבר, עיצוב תאורה מודרני מוגבל רק אך ורק לכושר ההמצאה ודמיונו של האדריכל אשר יכול תפקידו ליצור את האווירה המתאימה בהתאם לדרישות הלקוח והסגנון המועדף עליו, בין אם מדובר בסגנון כפרי, סגנון קלאסי או סגנון היי-טק מודרני.

מונה ארד   ~~   עיצוב פנים   ~~   טל. 052-2802568